Czas edukacji jest dla każdego człowieka wyjątkowym etapem w życiu. Poza tym, że młodzież intensywnie poszerza swoją wiedzę z różnych dziedzin, w szkole nawiązuje mnóstwo wartościowych znajomości, które często trwają przez długie lata. Klasowe przyjaźnie są często umacniane przez wspólny cel – dzieci i młodzież z jednej klasy mają zwykle jednakowe obowiązki i zadania domowe. Zdarza się także, że nauczyciel konkretnego przedmiotu wymaga od uczniów wykonania projektów grupowych – takie zadania również wpływają na umocnienie więzi między rówieśnikami. Z tego powodu warto dbać o dobrą atmosferę i zdrowe relacje w każdej klasie, zarówno w szkole podstawowej, jak i liceum. Doskonałym pomysłem na pogłębienie znajomości są zajęcia integracyjne organizowane poza obowiązkowymi zajęciami szkolnymi. W ich trakcie młodzież może wspólnie spędzać czas na rozmowach oraz rozwijaniu tych samych pasji i zainteresowań.
Kreatywne zajęcia pozalekcyjne z chemii – przyjemne z pożytecznym
Chemia jest dziedziną, która fascynuje nawet kilkuletnie dzieci. Zwykle przygoda z tym przedmiotem rozpoczyna się właśnie w szkole podstawowej. Kolorowe eksperymenty i obserwowanie nieoczywistych zjawisk często jest dla młodzieży niezwykle atrakcyjne – do tego stopnia, że dzieci i młodzież chętnie poszerzają swoją wiedzę na zajęciach pozalekcyjnych. Wspólny czas na warsztatach, pokazach chemicznych lub klasycznych zajęciach dodatkowych z chemii jest doskonałym sposobem na zintegrowanie rówieśników. Osoba prowadząca warsztaty może podzielić uczestników na mniejsze grupy, w których dzieciom łatwiej przyjdzie ze sobą współpracować. Warto pamiętać, że wspólne zainteresowania naprawdę potrafią połączyć ludzi!
Gry i zabawy integracyjne w szkole
Przełamanie lodów między rówieśnikami jest szczególnie ważne, jeśli uczniowie dopiero trafili do nowej klasy. Może to być pierwszy rok w danej szkole lub zmiana związana z przeprowadzką do nowego miejsca. Nic tak nie rozluźnia stresowej atmosfery, jak lekkie i przyjemne gry integracyjne. Wiele z nich przebiega w humorystyczny sposób, dzięki czemu dużo łatwiej nawiązuje się nowe kontakty. Co ważne, wiele z nich można przeprowadzić na lekcji wychowawczej. Jakie są najciekawsze propozycje zabaw integracyjnych dla młodzieży szkolnej?
- Pajęczyna imion – nadaje się do zintegrowania pierwszorocznej klasy. Zadaniem uczniów jest rzucanie do siebie włóczki, tak aby każdy kolejny uczestnik trzymał kawałek sznurka w swojej dłoni. Rzucający musi wypowiedzieć imię osoby, do której kieruje kłębek oraz dodatkowo obdarzyć ją miłym komplementem. Gra pozwala na rozładowanie napięcia oraz budowanie zaufania między rówieśnikami.
- Zabawa prawda-fałsz – zadaniem uczestników jest wypisanie na kartce papieru 3 informacji o sobie, w tym jednej nieprawdziwej. Podpisane imieniem kartki powinny wylądować w pudełku lub worku. Następnie dochodzi do ich losowania na forum grupy. Zadaniem uczniów jest rozpoznanie, które ze zdań na temat konkretnej osoby jest nieprawdziwe.
Imprezy tematyczne – jak integrować dzieci w szkole?
Różne święta kalendarzowe są doskonałą okazją na zorganizowanie integracji w szkole. Uczniowie podstawówki wspólnie przygotowują gazetkę szkolną, przedstawienie czy apel tematyczny. Takie działania mają zwykle dużo luźniejszy charakter, niż klasyczne zajęcia lekcyjne. Doskonałym pomysłem na integrowanie uczniów jest, np. zorganizowanie konkursu, który wymaga pracy grupowej. Wspólna praca i przygotowywanie się do jego rozstrzygnięcia może być prawdziwą zabawą – co więcej, uczniowie wzajemnie się uzupełniają i uczą, że każdy ma coś cennego do zaoferowania.
Wycieczka szkolna – integracja poza murami szkoły
Zmiana otoczenia jest dla uczniów doskonałą przygodą – wycieczka do innego miasta zawsze daje młodzieży dużo wspomnień. Co ważne, wyjazd może mieć charakter zarówno edukacyjny, jak i integracyjny. Każdy wychowawca danej klasy powinien co jakiś czas zapytać uczniów o ich potrzeby i preferencje. Czas integracji jest ważny dlatego, że wpływa na pewność siebie i poczucie przynależności do grupy. Jakie korzyści ma z tego młodzież? Z pewnością dobre samopoczucie psychiczne, które jest niezbędne do tego, by codziennie sprostać szkolnym obowiązkom.