Chemia jest jedną z najbardziej fascynujących nauk. Poza tym, że tłumaczy zjawiska zachodzące dookoła, jest bardzo atrakcyjna wizualnie dla widza w każdym wieku. Naukę chemii można rozpocząć naprawdę szybko – małe dzieci chętnie oglądają doświadczenia, w których roztwory zmieniają swoją barwę lub nabierają zupełnie nowych właściwości. Chemiczne sztuczki są dla maluchów jak kolorowa i zaskakująca magia, dlatego potrafią rozbudzić ciekawość nawet u przedszkolaków!
Dlaczego chemia wzbudza zainteresowanie u najmłodszych?
Rozwiązywanie chemicznych równań nie zawsze należy do ulubionych zajęć uczniów. Dlaczego tak się dzieje? Nauka ścisłych przedmiotów wymaga jak najlepszego zobrazowania. Łatwiej zapadają w pamięć rzeczy, które można zobaczyć. Chemia jest niezwykle interesującym przedmiotem, dlatego że potrafi przenieść równanie z podręcznika do szklanej probówki – i to w bardzo efektywny sposób! Co można zobaczyć na lekcjach chemii? Oto najciekawsze przykłady:
- burza w probówce – to prawdziwe tornado w chemicznym naczyniu!
- charakterystyczne dźwięki, które mogą imitować głośny ryk lub delikatne syczenie,
- chemiczny ogród – poprzez odpowiednie proporcje związków w kolbie rozwija się „bujna roślinność”,
- barwne reakcje, w których z czasem dodawania odpowiednich związków następuje zmiana koloru lub proces krystalizacji,
- zapachy, zapachy i jeszcze raz zapachy!
Nauka chemii jest ciekawa, dlatego że działa na różne zmysły. Dzieci słyszą, widzą i czują to, co dzieje się w specjalnych naczyniach do przeprowadzania bezpiecznych reakcji chemicznych.
Nauka chemii – wybór najbardziej interesującej formy
Każdy przedmiot w szkole może uchodzić za nudny lub interesujący. Od czego zależy czy dziecko będzie zaciekawione tym, co dzieje się na lekcji? Zajęcia muszą być prowadzone w atrakcyjnej formie, co wymaga niezwykle dużej kreatywności i pomysłowości – w tym przypadku chemiczne pokazy dla dzieci i młodzieży nie mają sobie równych! Jakie jeszcze są zalety takich warsztatów tematycznych?
- Wyszkolona kadra – osoby, które posiadają dużą wiedzę z zakresu chemii i innych nauk ścisłych, mogą naprawdę zachwycić małych i dużych widzów! Chemik ma w sobie coś z magika przedstawiającego sztuczki godne podziwu.
- Możliwość wzięcia udziału w doświadczeniu – pod okiem specjalistów dziecko może zaangażować się w przeprowadzenie prostych reakcji. Nic tak dobrze nie uczy, jak praktyczne ćwiczenia, które zapadają w pamięć! Dzieci chętnie biorą udział w takich aktywnościach. Bycie samym obserwatorem nigdy nie przynosi zamierzonego efektu – chemią trzeba się bawić.
- Odpowiednie bezpieczeństwo – wybuchowe reakcje muszą być bezpieczne dla otoczenia i zdrowia uczestników. Dzieci biorące udział w doświadczeniach dostają specjalne wyposażenie – gogle ochronne, fartuch oraz jednorazowe rękawice. W takim stroju można poczuć się jak prawdziwy Mendelejew! Już sama nauka zasad, których trzeba przestrzegać w laboratorium chemicznym, może w każdym wzbudzić dreszczyk emocji. Tam, gdzie doświadcza się emocji, powstają najlepsze wspomnienia.
Nauka chemii poprzez zabawę
Chemia jest mistrzynią w rozbudzaniu dziecięcej ciekawości. Kreatywnie poprowadzone zajęcia dają niezapomniane wspomnienia, a także sporą dawkę użytecznej wiedzy. Nie trzeba mieć dostępu do profesjonalnego laboratorium. Chemii można uczyć się w domowej kuchni lub na podwórku! Liczba reakcji i eksperymentów, które można zobaczyć w najbliższym otoczeniu, jest naprawdę duża!
Jak rozbudzić w dziecku chęć do nauki chemii?
Dzieci często potrzebują zachęty do robienia nowych rzeczy – podobnie może być w przypadku pierwszej chemicznej przygody. Wspólne eksperymentowanie z rodzicami lub rówieśnikami szybko zmieni podejście młodzieży do tego tematu. To jest właśnie siła ciekawości, która skłania do poszukiwania odpowiedzi. Chemia jest na tyle szeroką dziedziną, że każdy może znaleźć w niej coś interesującego dla siebie. Wystarczy wytrwale pokazywać ją dziecku na różne sposoby. Z upływem czasu to ono stanie się inicjatorem kolejnych chemicznych doświadczeń w domu i szkole!