Człowiek jest istotą społeczną, która od najmłodszych lat potrzebuje obecności drugiej osoby – jest wręcz stworzony do budowania relacji! Bliskość i troską są tym, co niewątpliwie wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Od lat naukowcy starają się pokazywać, jak niekorzystny jest brak rodzica, lub zaangażowania przez pierwsze lata życia. Bardzo często skutki małej ilości wsparcia w dzieciństwie odbijają się na człowieku nawet w dorosłości. Warto pamiętać, że małe dziecko jest bezbronne i całkowicie uzależnione od osoby dorosłej. Nikt w młodym wieku nie wie, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne – jest to zadaniem osoby dorosłej, która nie tylko zaspokaja potrzeby dziecka, ale przez odpowiedni wzór opiekuna uczy dziecko budowania zdrowej relacji.
Relacja pomiędzy dzieckiem a rodzicem – jak wpływa na poczucie własnej wartości?
W życiu niezwykle ważna jest świadomość, że bez względu na osiągane sukcesy i porażki – wciąż jest się wartościowym człowiekiem. Co ciekawe, to rodzice odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu poczucia własnej wartości u dziecka. Pewny siebie maluch charakteryzuje się pozytywnymi przekonaniami na własny temat, co jest źródłem dobrego samopoczucia i nastroju. Niezwykle często osoby borykające się z niską samooceną swój obraz siebie ukształtowały na podstawie tego, jakie komunikaty usłyszały od rodziców w trakcie dzieciństwa. Dobre relacje w rodzinie oraz całkowita akceptacja autonomii daje siłę, pewność siebie oraz wiarę we własną skuteczność – pewne siebie dziecko chętnie podejmuje się wyzwań i próbuje nowych rzeczy. Jest też bardziej otwarte na innych ludzi oraz buduje prawidłowe relacje z rówieśnikami i członkami rodziny. Zadaniem rodzica jest pomóc dziecku kształtować dobre zdanie o sobie samym. Warto pamiętać, że można tego dokonać zarówno przez komunikaty werbalne (ciepłe słowa, chwalenie), jak i niewerbalne (uprzejme spojrzenie, przytulanie).
Wspólne spędzanie czasu – jak wpływa na prawidłowy rozwój dziecka?
Dziecko musi mieć pewność, że jego opiekun jest dostępny. To, jak bardzo w relacji rodzic jest zaangażowany, można poznać po tym, ile czasu spędza ze swoimi pociechami. Wartościowe chwile i wspólne aktywności sprawiają, że dziecko czuje się ważne. Opiekun, który zna swoją pociechę, będzie wiedział wiele na temat jej preferencji i ulubionych form zabaw czy aktywności ruchowych. Wśród najciekawszych propozycji na wspólne chwile można wymienić:
- gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, które wpływają na prawidłowy rozwój dziecka, szczególnie w kontekście fizycznym,
- rozwijanie pasji i zainteresowań – dzieci potrzebują wsparcia w odkrywaniu świata,
- czytanie książek – opowieści na dobranoc w przypadku maluchów, oraz literatura tematyczna w przypadku starszych dzieci w wieku szkolnym,
- pomoc w trudnościach, np. w przypadku kłopotów z wykonaniem zadań szkolnych, konfliktów z rówieśnikami lub codziennych obowiązków.
Nie ma nic cenniejszego niż to, jak opiekun daje dziecku swój czas i wspiera malucha w codziennych wyzwaniach.
Zachowanie dziecka – co może być trudne w budowaniu bliskiej relacji?
Prawidłowe relacje z dzieckiem opierają się na dostępności, zaufaniu i empatii. Rodzice powinni mieć świadomość, że ich dziecko jest niezależnym bytem i może mieć na siebie zupełnie inny plan niż jego opiekunowie. Świadomy mentor pozwala dziecku na podążanie swoją własną drogą – a przy tym towarzyszy mu w jego podróży. Nigdy nie próbuje na siłę zmuszać malucha do pewnych decyzji. Co w sytuacji, gdy rodzice są zapalonymi artystami, a dziecko czuje fascynację do nauk ścisłych, takich jak chemia i fizyka? Jeśli dla opiekuna priorytetem jest stworzenie silnej relacji rodzica z dzieckiem, to powinien wspierać potomka w jego zainteresowaniach, nie narzucając mu własnej wizji świata. Dziecko musi mieć pewność, że jest akceptowane takie, jakie jest. Warto pamiętać, aby nigdy nie krytykować osoby – lepiej dążyć do tego, że rodzic zwraca dziecku uwagę na niekorzystne zachowania oraz tłumaczy ich skutki.
Wzajemne słuchanie i mówienie – podstawa bliskiej relacji z dzieckiem
Dobra komunikacja wspiera budowanie relacji z potomstwem. Jednym z najważniejszych aspektów jest to, aby pozwolić dziecku mówić o własnych pomysłach, myślach, a także uczuciach. Świat emocji jest przytłaczający dla niejednego dorosłego – tym bardziej opiekunowie powinni dbać dobrostan psychiczny na każdym etapie rozwoju dzieci. Dobre relacje są oparte na rozmowie – w tej sytuacji rodzic jest najlepszym tego przykładem, a dziecko uczy się jak słuchać, reagować i zadawać odpowiednie pytania. Skutkiem łagodnej i empatycznej rozmowy jest więź, która dla obu stron jest źródłem satysfakcji i wewnętrznego spokoju.