Dzieci charakteryzują się niepohamowaną ciekawością. Od pierwszych dni życia podążają wzrokiem za tym, co wydaje się dla nich interesujące. Gdy już opanują stawianie pierwszych kroków, to same decydują, w którym kierunku chcą podążać. Obserwują, smakują, dotykają i wąchają – w taki sposób poznają świat i rozszyfrowują zagadki o jego funkcjonowaniu. Maluchy mają coś, czego brakuje wielu dorosłym – są ciekawe tego, jak działa wszystko wokół nich i nigdy nie przestają zadawać pytań!
Ciekawość – chęć nauki i zdobywania wiedzy
Dziecięce zaciekawienie jest idealnym podłożem do nauki i zdobywania wiedzy – dlatego należy nieustannie je rozbudzać, a nie gasić. Pokazywanie dzieciom nowych rzeczy oraz tłumaczenie interesujących zagadnień często sprawia, że siedzą z otwartą buzią. Słuchają uważnie tego, co mają im do powiedzenia dorośli. Aby nie było zbyt poważnie i akademicko, należy pamiętać, że to pełne energii i uśmiechu stworzenia. Jak sprawić, że nauka będzie dla nich atrakcyjna?
Nauka w domu
Utarło się, że dzieci uczą się głównie w przedszkolu i szkole – nic bardziej mylnego. Pobyt w domu i podjęcie ciekawych aktywności z rodzicami także uczy niezwykle przydatnych umiejętności. Wiele korzyści może płynąć ze wspólnego gotowania lub domowych porządków, jednak opiekun musi być otwarty na tłumaczenie prostszych i bardziej skomplikowanych zjawisk. Należy to robić na wesoło, absolutnie nie z kamienną twarzą!
Zabawki edukacyjne – zabawa i nauka
Aby poznawanie świata miało ciekawą formę, można wpleść je w różne wesołe aktywności. Dzięki temu zajęcia będą dla dziecka interesujące! W efekcie maluch wchłonie nową porcję wiedzy – zupełnie niedostrzegalnie! Większość malców chętnie bawi się zabawkami – stąd warto wybierać modele, które mogą uczyć ich nowych umiejętności lub rozwijać te, które dzieci już posiadają. Jakie urządzenia edukacyjne robią furorę? Oto kilka przykładowych propozycji:
- interaktywne zabawki muzyczne rozwijające słuch dziecka,
- dwujęzyczny laptop edukacyjny do nauki języka obcego,
- podświetlany globus,
- gry do nauki alfabetu oraz cyfr,
- tablet graficzny do rysowania,
- dziecięce zestawy naukowe.
Połączenie zabawy z nauką w czasie wolnym
Dzieci kochają zabawki, ale potrafią łatwo się nimi nudzić. W takich momentach na pomoc przychodzą dorośli, którzy potrafią zorganizować najmłodszym niezapomniane przeżycia! Jak spędzać czas wolny z maluchami i jednocześnie uczyć ich ciekawych zagadnień?
- Wspólne pieczenie ciasta – wraz z dzieckiem można poszukać ulubionego przepisu lub dać mu możliwość stworzenia własnego. Odmierzanie i ważenie składników jest doskonałym pomysłem do nauki liczenia. Dzięki odpowiedniej temperaturze i dodatkowi proszku do pieczenia podczas wyrastania wypieków zachodzą prawdziwe cuda – to dobra okazja, żeby udzielić dziecku przyjemnej lekcji chemii.
- Zorganizowanie wyprawy – wycieczka do lasu lub na łąkę jest idealnym sposobem na poznawanie nowych gatunków roślin i zwierząt. Wystarczy spakować mały plecak z przekąskami i butelką wody oraz wziąć w ręce lornetki. Nie trzeba zbytnio oddalać się od domu – ciekawe rzeczy mogą czaić się tuż za rogiem.
- Quiz wiedzy – idealnie sprawdzi się w przypadku dużych rodzin. W konkursie każdy może wziąć udział. Organizując taką zabawę, można zainspirować się ulubionym teleturniejem. Dzieci z pewnością chętnie zaangażują się w stworzenie własnej bazy pytań.
- Pokazy tematyczne – maluchy także mogą poczuć się jak prawdziwi naukowcy! Szkoły i przedszkola często korzystają z usług profesjonalnych firm, które wiedzą jak zaciekawić dziecko. Nawet najmłodsze smyki mogą przeprowadzić w pełni bezpieczne eksperymenty chemiczne. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku organizowania dziecięcych urodzin, które mogą stać się wielkim naukowym show!
Naukowa zabawa i zabawna nauka
Dzieci są tak samo chętne do nauki, jak do zabawy. Kluczowy jest pomysł i wybór odpowiedniej, interesującej dla dziecka formy aktywności. Liczne fora internetowe oraz czasopisma dla rodziców są pełne inspiracji – można znaleźć tam wiele pomysłów na połączenie nauki z zabawą.