Współczesny świat z bezgranicznym dostępem do informacji i rozrywek ma wiele zalet, ale może znacznie utrudniać małemu dziecku odnalezienie swojego twórczego potencjału. Postęp technologiczny i ogromna poprawa warunków życia większości społeczeństwa sprawiły, że w codziennym życiu nie trzeba sięgać po kreatywne rozwiązania problemów. W jaki sposób można stymulować wyobraźnię dziecka? Sprawdź kilka wskazówek dla rodziców, dzięki którym rozwój malucha będzie przebiegał prawidłowo.
Czym jest kreatywność i jak ją obudzić?
Kreatywność to umiejętność, która pozwala rozwiązywać niestandardowe problemy. Może wpływać na poczucie szczęścia i lepszej jakości życia. Buduje się ją przez połączenie szerokiej wyobraźni, zdobytego doświadczenia i wiedzy, chęci do samodzielnego rozwiązywania zadań, a także nieszablonowego myślenia. Dzieci już od najmłodszych lat życia wykazują ogromne predyspozycje do wszystkich tych elementów. W przeciwieństwie do rodziców nie są one nauczone konkretnych schematów działania. Dlatego bardzo często odkrywają nowe rozwiązania.
Warto pamiętać, że kreatywność nie dotyczy tylko artystycznych predyspozycji dziecka. Umiejętności tworzenia sprawiają, że umysł jest w stanie wypracować różne innowacyjne pomysły. Dlatego rozwój wyobraźni może pomóc w nauce i organizacji. Dzięki kreatywności maluchy mogą w przyszłości podążać za marzeniami.
W jaki sposób wspierać rozwój kreatywności u dziecka?
Dzieci rozwijają swoje umiejętności bardzo szybko, nawet kiedy siedzą w domu. Kreatywność zanika wraz z dorastaniem, dlatego rodzice muszą wesprzeć malucha w pielęgnowaniu jego wyobraźni. Dzięki temu dziecko w przyszłości będzie w stanie samodzielnie rozwiązywać problemy. Nauka kreatywności jest też świetną bazą do późniejszej edukacji w przedszkolu czy szkole.
Komputer a kreatywność u dziecka
Niektórzy rodzice traktują nowe technologie z dystansem i zabraniają korzystania z urządzeń elektronicznych. Tablet, telefon czy komputer mogą stać się jednak narzędziem do budowania pasji dziecka. Mądre używanie Internetu da przestrzeń do rozwijającej zabawy i nauki nowych umiejętności. Rodzice mogą pokazać maluchowi, jak dotrzeć do wartościowych treści i jak zastosować zdobytą wiedzę w praktyce.
Szukanie inspiracji
Kreatywni ludzie są ciekawi świata. Dlatego cały czas szukają nowych inspiracji w różnych źródłach. Świat muzyki, technologii i nauki jest na tyle szeroki, że każdy może znaleźć coś interesującego. Oczywiście największy dostęp do informacji zapewnia Internet. Można jednak skorzystać też z ofert lokalnych instytucji. Muzea i różne ośrodki bardzo często organizują specjalne wycieczki dla dzieci.
Ciekawym pomysłem są też pokazy eksperymentów naukowych organizowane przez profesjonalistów. Przystosowane do wieku maluchów doświadczenia chemiczne pokażą, w jaki sposób działa świat. Zobrazowanie zależności pomiędzy różnymi substancjami wpłynie bardzo pozytywnie na rozwój kreatywności u dziecka.
Rozwijająca rozmowa z dzieckiem
Rodzice bardzo często starają się sprawdzać wiedzę i rozwój umiejętności dziecka. Banalne pytania wymagające krótkiej odpowiedzi nie pobudzają jednak kreatywności. Są nużące i przypominają szybkie przyswajanie wiedzy w szkole. W domu dziecko oczekuje zabawy, dlatego warto znaleźć inny sposób na rozbudzenie myślenia. Najlepiej zadać maluchowi otwarte pytania, na które można znaleźć kilka rozwiązań.
Ważne jest, aby rodzice nie odgrywali w życiu dziecka wszechwiedzących istot. Popełnianie błędów jest normalne i uczy kreatywnego myślenia. Aby maluch miał odwagę wypowiadać swoje pomysły, musi dobrze znosić krytykę. Eksperymentowanie i pokazywanie, że błędy nie są takie straszne, prowadzi do wypracowania lepszych rozwiązań.
Wolność i łamanie zasad
Przez większość czasu spędzanego w domu czy w szkole dzieci działają według określonych schematów. Rodzice również mają ustalony harmonogram działań. Wydostanie się z niego raz na jakiś czas to świetny sposób na rozwijanie kreatywności. Zabawa domowymi sprzętami, nieplanowany wyjazd czy ubranie niecodziennych elementów garderoby to tylko kilka pomysłów. Maluch może wtedy sobie uświadomić, że w wielu rzeczach ograniczeniem jest tylko wyobraźnia, a niektóre przedmioty mogą być używane w inny sposób.
Do treningu kreatywności nie potrzeba wiele. Bardzo często wystarczy tylko odpowiednia przestrzeń do rozwoju. Spędzanie z dzieckiem czasu w ciekawy i zaangażowany sposób może pomóc rozwinąć mu skrzydła.