Nawet w życiu najzdolniejszego ucznia mogą pojawić się trudne momenty i niechęć do szkoły. Taka sytuacja jest kłopotliwa zarówno dla rodziców, którzy nie do końca wiedzą, w jaki sposób skutecznie zachęcić do uczestnictwa w zajęciach, jak i dla dziecka, które z czasem gromadzi coraz większe zaległości z różnych przedmiotów. Są to zatem warunki niezwykle stresujące dla całej rodziny. Warto zdać sobie sprawę z tego, że zawsze istnieje jakaś konkretna przyczyna lub powód, przez które dziecko nie chce chodzić do szkoły. Przekonaj się, co może być źródłem takiego problemu oraz w jaki sposób przezwyciężyć niechęć do uczestnictwa w zajęciach szkolnych.
Niechęć do szkoły – jakie są przyczyny?
Dlaczego dziecko nie chce chodzić do szkoły? Ten problem jest dużo bardziej skomplikowany, niż się wydaje. Poznaj najczęstsze przyczyny poważnej niechęci dziecka do szkoły.
- Trudności w nauce – mogą mieć różne podłoże. U niektórych dzieci są spowodowane przez rozwojowe zaburzenia uczenia się (dysleksja, dysgrafia, dyspraksja), które znacznie utrudniają przyswajanie nowej wiedzy oraz wykonywanie rutynowych zadań szkolnych.
- Lęk – najczęściej związany z brakiem rodzica w najbliższym otoczeniu lub stresującymi interakcjami w grupie. Pojawia się szczególnie u dzieci nieśmiałych, które potrzebują dużo czasu, aby poczuć się swobodnie w grupie rówieśników lub odezwać na forum klasy. Lęk może dotykać dzieci, które w przeszłości doświadczyły bullyingu lub aktualnie są jego ofiarami.
- Problemy emocjonalne – sprawiają, że dziecko jest negatywnie nastawione do szkoły, rówieśników, a przez zaniżoną samoocenę również do samego siebie. Problemy emocjonalne mogą mieć swoje podłoże m.in. w skomplikowanej sytuacji rodzinnej lub poważnych dla dziecka zmianach adaptacyjnych (np. przeprowadzka do nowego miejsca).
- Nieciekawa forma zajęć – monotonne i przewidywalne lekcje nie potrafią przykuć uwagi dziecka, szczególnie jeśli ma ono pewne trudności z koncentracją. W tym aspekcie dobrym rozwiązaniem jest zmiana formy zajęć z wykładowej na warsztatową – dzięki temu uczeń bierze w nich czynny udział, a nowa wiedza porządkowana jest z łatwością.
To tylko niektóre z potencjalnych powodów, przez które dziecko nie chce chodzić do szkoły. Zrozumienie natury tego problemu często wymaga współpracy nauczycieli, psychologa szkolnego, rodziców oraz dziecka.
Niechęć do szkoły – jak pomóc dziecku ją przezwyciężyć?
Dziecko z niechęcią do chodzenia do szkoły potrzebuje przede wszystkim empatii i zrozumienia – krytyka, ocenianie czy zmuszanie do uczestnictwa w zajęciach może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. W pierwszej kolejności warto postawić na szczerą rozmowę, dzięki której można poznać obawy i myśli pociechy. W bezpiecznej atmosferze dzieci otwierają się na tyle, że rodzic poznaje przyczynę niechęci do szkoły – w takich okolicznościach dużo łatwiej jest ją pokonać. Jeśli przyczyną problemu są trudności w nauce, to prawdopodobnie dziecko będzie potrzebowało indywidualnych korepetycji lub specjalnych zajęć dodatkowych. Przedmiotowe warsztaty pozalekcyjne to doskonały sposób na pogłębianie swojej wiedzy w przyjemnej atmosferze – będą dobrą opcją dla dzieci, którym zwykle towarzyszy wysoki poziom stresu lub lęku.
Szkoła – co ciekawego czeka w tym miejscu?
Warto pamiętać, że szkoła to coś więcej niż zajęcia lekcyjne. W tym miejscu istnieje ogromne pole do rozwijania własnych zainteresowań i pasji, takich jak sport, śpiew, taniec, poezja czy nauka przedmiotów ścisłych. Nie każde dziecko zdaje sobie sprawę z tego, że uczęszczanie do szkoły może być wartościową przygodą – i to w towarzystwie ulubionych kolegów! Co w związku z tym powinni zrobić rodzice? Ich zadaniem jest zachęcić dziecko do próbowania nowych rzeczy na terenie szkoły – do wyboru są zazwyczaj warsztaty chemiczne, kółka teatralne czy fascynujące zajęcia plastyczne. Dzięki nim dziecko może poczuć swobodę wyrażania siebie oraz nową pasję i chęć do zdobywania wiedzy.